Konstruktorzy, automatycy, inżynierowie. W dwóch słowach – zespół techniczny. Przestrzeń, w której rzeczywiste problemy przekuwane są na rozwiązania gotowe do wdrożenia. Dział drobiazgowo opracowujący odpowiedzi na potrzeby klienta. Przez niektóre osoby, szczególnie nietechniczne, postrzegani jako wiecznie czepiający się szczegółów hamulcowi. Prawdą jest jednak, że żaden z zespołów firmy nie ma takiej mocy twórczej. Zanim się pod czymś podpiszą, muszą to dobrze przeanalizować. Żeby do tego doszło, należy właściwie przygotować im materiał wsadowy. Źle zaadresowana potrzeba potrafi zjeść mnóstwo czasu, na który ciężko będzie później znaleźć sponsora. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak funkcjonuje jednostka zespołu projektowego, zapraszam do lektury.
Potrzeba klienta, a kompetencje zespołu technicznego
Nadrzędną cechą zespołu technicznego jest zdolność do wytworzenia rozwiązania na określoną potrzebę klienta. Często błędnie wymaga się od klienta, aby to on określił rozwiązanie. Klient zazwyczaj nie jest osobą techniczną. Nie musi znać rozwiązania. Ma sprecyzować swój problem. Klient opowiada o swoim procesie. Zespół techniczny, bazując na doświadczeniu i dostępnej technologii, siada wspólnie do stołu i projektuje skrojone pod klienta rozwiązanie, które zaspokaja jego potrzebę. Tak dzieje się w idealnym świecie. W rzeczywistości proces ten powraca na poszczególnych etapach projektu. Zespół techniczny na nowo zasiada do tego samego stołu i metodą kolejnych iteracji przybliża rozwiązanie.
Skład zespołu technicznego
W skład typowego zespołu technicznego wchodzą:
- Kierownik projektu
- Automatyk
- Konstruktor
Podobnie jak z zespołami w przedsiębiorstwie, wewnątrz zespołu technicznego nie zawsze wystąpią wszystkie z wymienionych stanowisk. Jest to ściśle związane ze specyfiką pracy danej firmy integratorskiej. Zupełnie inaczej już jest z kompetencjami reprezentowanymi przez wymienione stanowiska zespołu projektowego.
Mam świadomość, że w wielu firmach można wyodrębnić jeszcze kilka innych stanowisk, takich jak: kreślarz, młodszy konstruktor, starszy konstruktor, robotyk, programista, etc. Nie umniejszam ich wartości natomiast w tym wpisie chodzi mi o to, aby przedstawić zespół pewnych kompetencji pod jednym pojęciem. Wywodzi się to z podziału projektu na część mechaniczną (ogólnie rzecz ujmując wszystko, co fizyczne i nieruchome) oraz automatyczną (program, ruchy maszyny oraz wszystko to, czego nie da się traktować fizycznie). W wersji dla humanistów mógłbym to przedstawić tak:
Konstruktor kreuje ciało maszyny, natomiast automatyk zajmuje się tchnienciem w nią duszy.
Kierownik projektu
Jako jedyny z grona technicznego jest zaangażowany w każdą z faz życia projektu. Choć bywa, że jest to najmniej techniczna osoba ze składu. Nie ma w tym nic złego, ponieważ do podstawowych kompetencji kierownika projektu należą planowanie oraz dbałość o trzymanie się harmonogramu projektu przez zaangażowanych. Częstym błędem w zespołach technicznych jest powoływanie na kierownika projektu osoby najbardziej obeznanej technicznie w opracowanych zagadnieniach. Traci się wtedy najlepszego technicznie gracza z zespołu, a niekoniecznie zyskuje dobrego kierownika projektu.
Podstawowy zestaw kompetencji kierownika projektu:
- układanie harmonogramu oraz budżetu projektu,
- kontrola stanu projektu podczas drogi przez wszystkie działy,
- raportowanie stanu projektu do zarządu,
- bezpośredni kontakt z klientem, sponsorem projektu,
- organizacja spotkań zespołu projektowego,
- kosztorysowanie,
Ze względu na bezpośredni i częsty kontakt z klientem, od kierownika projektu zespołu technicznego wymaga się zazwyczaj również nienagannej prezencji oraz znajomości przynajmniej jednego języka obcego.
Automatyk
Zgodnie z tym, co napisałem wyżej, automatyk to osoba dbająca o uruchomienie maszyny zarówno w swojej firmie, jak i podczas wdrożenia u klienta. Jest odpowiedzialna za dobór właściwych komponentów handlowych, sterowanie maszyny oraz kwestie bezpieczeństwa. Tworzy najlepsze maszyny, kiedy może ściśle współpracować z konstruktorem. Działa to oczywiście w obie strony.
Podstawowy zestaw kompetencji automatyka:
- projektowanie systemów sterowania oraz układów bezpieczeństwa maszyny,
- definiowanie listy niezbędnych komponentów do funkcjonowania maszyny,
- opracowywanie dokumentacji elektrycznej,
- opracowywanie programu maszyny,
- programowanie sterowników PLC, robotów,
- tworzenie aplikacji na panele HMI,
- nadzorowanie poprawności budowy szaf sterujących,
- raportowanie przebiegu prac kierownikowi projektu,
- wsparcie podczas uruchamiania rozwiązania u klienta docelowego.
Konstruktor
Bardzo często bywa to najbardziej wszechstronna osoba zespołu technicznego. Niestety równie często niedoceniana, odwrotnie proporcjonalnie do odpowiedzialności, którą na nią się nakłada. Zajmuje się przelewaniem pomysłów do programu projektowego, z którego później tworzy dokumentację wykonawczą co finalnie, przy udziale produkcji i montażu, staje się maszyną. Tak, jak pisałem wyżej, najlepiej tworzy we współpracy z automatykiem.
Podstawowy zestaw kompetencji konstruktora:
- umiejętność obsługi programów do modelowania w 3D,
- projektowanie całych układów oraz poszczególnych części maszyn,
- tworzenie dokumentacji produkcyjnej oraz list BOM,
- znajomość materiałów wykorzystywanych w przemyśle, podstaw pneumatyki, hydrauliki, metod wykończenia powierzchni i pokrewnych,
- nadzór nad poprawnością montażu zaprojektowanej maszyny,
- raportowanie przebiegu prac kierownikowi projektu,
- wsparcie podczas uruchamiania rozwiązania u klienta docelowego.
Powstanie i uruchomienie maszyny to jeszcze nie wszystko. Urządzenie wdrożone u klienta powinno posiadać kompletną dokumentację techniczną, za której przygotowanie najczęściej odpowiadają konstruktor wraz z automatykiem. Zakres takiej dokumentacji określa Dyrektywa Maszynowa z 2006 roku.
Zespół techniczny – wiem już wszystko
Jak widzisz, przed zespołem technicznym stawianych jest wiele wyzwań, które czasem ciężko spełnić mając do dyspozycji tylko 8 godzin pracy dziennie. Tym właśnie chciałbym zajmować się w kolejnych wpisach – ułatwieniem pracy. Najbliżej mi do pracy konstruktora, więc jego kompetencjami zajmę się pierwszej kolejności.
Przedstawiłem swoją wizję zespołu projektowego popartą dotychczasowymi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania tej jednostki. Zastanawia mnie, jakie są Twoje doświadczenia związane z tym zagadnieniem. Daj znać w komentarzu.