Integrator

Integrator

Integrator. Kiedy pierwszy raz usłyszałem to słowo i to w kontekście firmy, w której byłem zatrudniony byłem nieco zaskoczony. Dopiero, kiedy zrozumiałem definicję firmy integratorskiej zrozumiałem, że rzeczywiście w pełni oddaje obszar zadań, którymi się zajmowaliśmy. Było tego na prawdę sporo, ale zacznijmy od początku.

Integrator – definicja

Integratorem nazywa się firmę, która wykonuje usługi z zakresu projektowania, tworzenia oraz walidacji rozwiązań przemysłowych u klienta. Zazwyczaj czynności te wiążą się z automatyzacją. Integracja z reguły zawiera w sobie też dostosowanie maszyny do konkretnych potrzeb klienta. W skrócie wygląda to w następujący sposób: przedsiębiorstwo integratorskie X dostaje wymagania, aby zautomatyzować część procesu produkcyjnego klienta Y. Ma tego dokonać stosując robota firmy A, stół obrotowy B oraz dysze drukujące firmy C. Połączenie funkcjonalności tych maszyn, czasem również dołożenie swoich produktów i zapewnienie ich bezpiecznej, bezawaryjnej oraz wydajnej pracy nosi nazwę integracji.

Struktura przedsiębiorstwa integratorskiego

Udane wdrożenie u klienta jest zależne od wielu czynników. Jednym z kluczowych jest trzymanie się harmonogramu wdrożenia. W unikaniu opóźnień pomaga właściwie zdefiniowana struktura, w której każdy z zespołów zna zakres swoich obowiązków.

W typowym przedsiębiorstwie integratorskim można wyróżnić podział na 7 jednostek. Należą do nich:

Zarząd

Czasem występuje pod postacią jednej osoby, prezesa, założyciela firmy. Pod tym pojęciem kryje się ktoś, kto jest głównym decydentem firmy i ma wpływ na skład oraz pracę każdego z zespołów, choć często cała firma jest w stanie funkcjonować bez jego aktywnego udziału. Zazwyczaj jednak jest to jednostka, która bezpośrednio kontaktuję się z klientem i ustala szczegóły dotyczące zlecenia.

Zasoby ludzkie

HR (ang. human resources), zespół odpowiedzialny za zabezpieczenie wymaganych ilości w składach zespołów oraz ich kompetencji.

Zespół techniczny

Zbiór osób, które odpowiadają za przygotowanie wszelkiej dokumentacji projektowej. Tutaj powstają nowe rozwiązania, ale także spływają informacje o tych już istniejących – co jest dobre, a co jeszcze wymaga poprawy.

Dział handlowy

Często potocznie zwany zakupami, logistyką. Bardzo często pracuje na styku zespołu technicznego i produkcji. Logistyka jest odpowiedzialna za przetworzenie dokumentacji przygotowanej przez osoby techniczne i dostarczenie materiału do pracy dla produkcji. Odpowiada także za dostarczenie odpowiednich narzędzi do pracy dla całego zakładu. Zespół handlowy może także odpowiadać za bezpośredni kontakt z klientem i poszukiwanie rynku na rozwiązania firmy.

Produkcja

Osoby, urządzenia na hali produkcyjnej pozwalające na wytworzenie dóbr według przygotowanej dokumentacji projektowej. Nie zawsze produkcja jest częścią przedsiębiorstwa lub nie zawsze w pełni. Niektóre z rozwiązań wymagają jednorazowych, specjalistycznych wykonań dla których korzysta się z zewnętrznych firm. Częścią produkcji jest także dział technologiczny. Decyduje on o tym w jaki sposób przy użyciu posiadanych zasobów można przygotować wymagane komponenty.

Montaż

Zespół, który kompletuje zamówione oraz wykonane dobra i ma za zadanie połączyć je w całość. Bardzo często ściśle współpracuje z działem technicznym, szczególnie w konstrukcjach prototypowych, odbierając informację co i w jaki sposób powinno ze sobą współgrać. Przekazuje też informacje, które z komponentów do siebie nie pasują.

Serwis/obsługa reklamacji

Nie zawsze jest to osobna jednostka, często składa się z osób pracujących na co dzień w innych działach. Do obowiązków serwisu należy reagowanie na awarie/niezgodność produktu z zadeklarowanym stanem.

Nie w każdym przedsiębiorstwie będą występować wszystkie z wymienionych zespołów i nie zawsze będzie to niewłaściwe. Podział na zespoły daje przewagę w postaci równego obciążenia ludzi kompetencjami. Brak zespołów nie powoduje zniknięcia kompetencji, które wypływają wprost z zadań stawianych zespołom. Kompetencje te muszą zostać wtedy zagospodarowane przez któryś z istniejących zespołów.

Kompetencje zespołów integratora

Zarząd

  • główny decydent przedsiębiorstwa w zakresie kierunku rozwoju, składu zespołów i wydatkowanych funduszy,
  • sprawuje pieczę nad właściwą pracą każdego z działów; przy właściwie skonstruowanym procesie nie musi bezpośrednio angażować się w działanie zespołów,
  • Czasami bezpośrednio kontaktuję się klientem, ustala szczegóły, a nawet prowadzi projekty.

Zasoby ludzkie

  • zapewnia wymaganą właściwą ilość osób w poszczególnych zespołach oraz dba o zachowanie ich jakości poprzez rozwój kompetencji.

Zespół techniczny

  • bada rynek lub pozyskuje bezpośrednią informację na temat potrzeb klienta,
  • opracowuje rozwiązanie najlepiej odpowiadające potrzebom klienta,
  • przygotowuje dokumentację techniczną, która jest instrukcją o tym jakie komponenty wchodzą w skład rozwiązania,
  • uczestniczy w procesie montażu i uruchomienia i/lub wdrożenia rozwiązania.

Dział handlowy

  • zajmuje się zamówieniem elementów, według sporządzonej dokumentacji technicznej,
  • dba o zabezpieczenie materiału dla produkcji oraz niezbędnych narzędzi do realizacji zadania,
  • Poszukuje rynku na rozwiązania firmy.

Produkcja

  • decyduje o tym jak przygotować element zgodnie z dokumentacją techniczną i posiadanymi zasobami technologicznymi,
  • wykonuje elementy zlecenia zgodnie z przekazanymi wytycznymi.

Montaż

  • odpowiedzialny za kompletacje elementów zlecenia,
  • dba o poprawne połączenie ze sobą przygotowanych dóbr – zgodnie z przedstawioną dokumentacją,
  • współuczestniczy w uruchomieniu wytworzonego produktu oraz wdrożeniu rozwiązania u klienta.

Serwis

  • zapewnia wsparcie klienta w okresie gwarancyjnym,
  • reaguje na awarie lub odstępstwa od zadeklarowanego działania produktu,
  • przekazuje informację do zespołu technicznego na temat niezbędnych zmian projektowych.

Firmy integratorskie w Polsce

W naszym kraju funkcjonuje całkiem sporo firm, które zajmują się integrowaniem rozwiązań. Zazwyczaj są to niewielkie przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 osób. Zdarzają się również poważniejsi gracze, których nietrudno będzie odnaleźć w wyszukiwarce po poznaniu definicji integratora.

Moim zdaniem, praca integratora jest idealnym startem dla osób, które dopiero ukończyły studia albo są w trakcie i zaczynają swoją przygodę w pracy konstruktorskiej. Mnogość wyznań i problemów, z którymi przyjdzie im się tam zetknąć wywinduje ich doświadczenie na wysoki poziom oraz pozwoli dookreślić, która gałąź techniki interesuje ich najbardziej. Tak właśnie było ze mną.

Co Ty myślisz na temat pracy w firmie integratorskiej? Masz za sobą doświadczenia związane z pracą dla takiej czy jest to dla Ciebie zupełnie obcy temat? Daj znać w komentarzu, jestem ciekaw Twojej perspektywy.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *