Niedawno skończyłem pracę nad materiałem o zmianie formy zatrudnienia konstruktora z etatu na jednoosobową działalność gospodarczą. W Internecie na temat samozatrudnienia jest sporo danych. Zebrałem je i ułożyłem w skondensowany sposób, a ebook jest dostępny w zakładce produkty. Chciałbym, żeby te kilka stron nie odpowiadało na pytanie CZY przejść na samozatrudnienie (czy wybrać etat), a JAK zrobić to w najbardziej efektywny sposób. Materiał będę kierował do konstruktorów, którzy zdecydowali się na taką zmianę oraz tych, którzy już podążają ścieżką samozatrudnienia.
Na samym końcu wpisu umieszczam zapis do listy mailingowej, dzięki której otrzymasz garść informacji pomagających podjąć Ci decyzję czy droga samozatrudnienia jest właśnie dla Ciebie.
Wiem, że pojawia się wiele wątpliwości przed wykonaniem tego kroku. W Internecie jest mnóstwo ogólnych treści, które ciężko przypiąć do swojej sytuacji. Nie zostawiam Cię jednak z tą decyzją samego, czytelniku. Jeśli chcesz przeczytać informacje z pierwszej ręki o tym, czego możesz spodziewać się będąc samozatrudnionym, zajrzyj do wpisu 9 kroków do działalności gospodarczej. Opisałem tam w 9 punktach tematy, które pomogą Ci spojrzeć na jednoosobową działalność z innej perspektywy.
Esencja samozatrudnienia konstruktora – o czym to jest?
Tym postem zwracam Twoją uwagę na najistotniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę rozważając samozatrudnienie. W nagłówkach przedstawiłem plan według, którego stworzyłem esencję samozatrudnienia konstruktora. Każdy z punktów rozwinąłem, abyś mógł ocenić czego spodziewać się w płatnym materiale. Jeżeli po przeczytaniu nadal będziesz miał wątpliwości, wpisz się na specjalną listę mailingową pod koniec artykułu. Dzięki temu otrzymasz kilka wiadomości pomagających w podjęciu decyzji. Gotowy? Jedziemy!
Wybór formy opodatkowania
Na wstępie będziesz musiał się zastanowić w jakiej formie chcesz się rozliczać. Czy chcesz robić to w uproszczonej formie płacąc 14% podatku od przychodów za cenę rezygnacji z rozliczania kosztów? A może masz sporo kosztów i w planach skorzystanie z szeregu ulg? W dodatku zakładasz, że Twój roczny dochód nie przekroczy 120.000 zł? Uściślając, masz do wyboru 3 opcje (zasady ogólne – skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczał od przychodów ewidencjonowanych). Każda z nich ma swoje wady i zalety, i oczywiście zależy od Twojej aktualnej sytuacji. Ten wybór jest ważny, bo zostanie z Tobą do zakończenia roku podatkowego i jeszcze troszkę.
Koszty związane z samozatrudnieniem oraz jak je obniżać
Trochę o kosztach pisałem przy okazji 9 kroków do działalności gospodarczej oraz w artykule o konstruktorze. W tej chwili pomyśl o wszystkich rzeczach, o które zadbał Twój pracodawca. Komputer, oprogramowanie, normy projektowe, szkolenia, a także dostęp do wiedzy eksperckiej – o większości z tych spraw od teraz będziesz musiał myśleć sam. Na pierwszy rzut oka wydaje się dużo, ale spokojnie. Nie każda z tych rzeczy potrzebna Ci będzie na start. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że nie każdą z nich będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. O tym w kolejnym akapicie.
Ulgi i możliwości dofinansowania
Pomimo tego, że Polski system podatkowy jest dość skomplikowany, aparat państwowy nie zostawia początkujących przedsiębiorców totalnie bez pomocy. Dofinansowania z Urzędu Pracy, Mały ZUS, szereg ulg dla początkujących przedsiębiorców oraz tych rozwiniętych, którzy decydują działać dalej np. w obszarze działalności badawczo-rozwojowej. Warto zainteresować się tymi wszystkimi opcjami i mieć rękę na pulsie, bo nabory na dofinansowania są uruchamiane w okienkach czasowych kilka razy do roku. Pozostając na umowie o pracę tracisz te wszystkie możliwości. Krótko mówiąc – tracisz możliwość zarabiania większych pieniędzy i sporo dodatkowych plusów. Większość ulg faktycznie dotyczy początkujących przedsiębiorców (do około 2,5 roku od założenia działalności), ale jest to czas, który pozwala na rozwinięcie skrzydeł i podjęcie decyzji jak dalej ma wyglądać Twoja działalność.
Instrukcja, jak krok po kroku przejść na samozatrudnienie
Założenie firmy jest proste i darmowe. Wpisując hasło: „samozatrudnienie” w wyszukiwarkę, dostaniesz szereg instrukcji co po kolei należy wypełnić, aby dokonać założenia firmy. Bez wychodzenia z domu. Żadna z tych dróg nie jest jednak skrojona indywidualnie pod konstruktora. Instrukcja, jak krok po kroku przejść na samozatrudnienie to nie tylko zbiór suchych danych na temat koordynatów kliknięć myszy na ekranie. Esencją samozatrudnienia konstruktora chcę pokazać Ci, na co szczególnie zwracać uwagę podczas otwierania działalności (rejestracja 2-giego dnia miesiąca :)) i jak pokierować ją dalej, żeby od razu trafić na właściwe tory. Chcę, żeby samozatrudnienie pozwoliło Ci cieszyć się z bycia własnym szefem z elastycznymi godzinami pracy i godnymi zarobkami. Chcę, żebyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze – projektowaniu, a rzeczy okołoprojektowe pozostawił odpowiednim osobom. To jak? Zdecydowany?
Wejdź w zakładkę PRODUKTY, aby zobaczyć co dla Ciebie przygotowałem.
Decyzja – samozatrudnienie czy etat
Jeśli nadal zastanawiasz się, czy droga jednoosobowej działalności gospodarczej jest dla Ciebie, zostaw swój adres e-mail. Prześlę Ci kilka wiadomości, dzięki którym łatwiej przeanalizujesz swoją sytuację i łatwiej podejmiesz decyzję.
Zapisz się na listę, aby otrzymać materiały, które pomogą Ci ocenić czy droga samozatrudnienia jest dla Ciebie!